Rady pro výběr


1) Vzduch nebo plošný zemní kolektor ?


Být nebo nebýt - slavná otázka ze 16.století. Vzduch nebo země - otázka dneška. Ač je toto téma propírané v tisícícovkách webových "odborných" diskuzí, odpověď je ve skutečnosti velmi prostá. Jste-li rozvážné povahy, nevyhledáváte zbytečná rizika, není pro Vás finanční rozdíl cca 50.000,-Kč zdrcující částka a máte volný pozemek min. 300m², volte zemní kolektor.

Systém vzduch-voda (viz Druhy tepelných čerpadel) se stal velmi populární díky masivní propagaci jeho výhod: nízká spotřeba (není to zásluha nějakých převratných technologií, nýbrž mediální zneužití nadprůměrně teplých zim), nízká cena (nákup i po internetu, jako by to byla nějaká lednice k zapojení do zásuvky), relativně rychlá a snadná montáž. Tato lesklá líbivá strana mince má ale i svůj rub.

Pojďme se ale na souboj obou rivalů, družstva "zemáci" kontra "vzduchovky" podívat podrobněji:

1) spotřeba: Výkon každého tepelného čerpadla je závislý na podmínkách, ve kterých pracuje, zvláště pak na teplotě vstupního média venkovní strany (čím chladnější vzduch nebo nemrznoucí směs zemního kolektoru, tím horší účinnost). Mírná zima znamená rozumnou teplotu vstupního vzduchu = slušná spotřeba a za těchto podmínek skutečně snese vzduchové tepelné čerpadlo srovnání se zemním kolektorem. Navíc rozdíl spotřeby mezi vzduchem a zemákem se pohybuje max do 15-20%, takže se bavíme o roční sumě 1.000 - 3.000 Kč, tedy vcelku zanedbatelné.

Shrnutí: v teplé zimě je spotřeba zemních kolektorů se vzduchy srovnatelná, remíza 1 : 1.

2) vzduchové tepelné čerpadlo umí topit až do -20°C: Přeloženo do skutečného významu tohoto hesla : dnes už nemusíte vzduchové tepelné čerpadlo v mrazech vypínat. Moderní předehřívané kompresory totiž svou konstrukcí vydrží pracovat až do arktických teplot. Jen blázen by ale očekával, že i v -10°C pojede "vzduchovka" s omračující účinností (viz předchozí článek). Efektivita klesá, zkřehlé součástky drkotají zubama a začínají panikařit, z topného faktoru 3,5 máte rázem 1,5 a nastupuje záchrana systému v podobě dotopového zdroje, který trápenému kompresoru na pokraji infarktu odlehčí. Tepelné čerpadlo země-voda vám s klidem poběží i v době, kdy by ani tučňáka ven nevyhnal.

Shrnutí: Tepelné čerpadlo země/voda nemá nejmenší hrůzu z drsných mrazů, na rozdíl od vystrašených "vzduchovek". Skóre 2:1 pro "zemáky"

3) nižší cena vzduchového tepelného čerpadla: U tepelného čerpadla vzduch-voda odpadá realizace zemního kolektoru, proto je levnější cca o 40-70.000 Kč. Pro někoho už to může představovat zásadní cenový rozdíl nad limitem jeho cenových možností.

Shrnutí: vzduchové tepelné čerpadlo je levnější než "zemák", "vzduchovky" vedou 2:1.

4) snadná montáž vzduchového tepelného čerpadla: Pominu domy ve výstavbě, kde je krásný volný čistý pozemek bez ornice. Ale u starších zabydlených domů a zatravněných zahrad může být představa bagru na zahradě pro psychicky méně odolného jedince noční můrou na dlouhá léta. A někdy ani při nejlepší vůli není dostatečný prostor pro zemní kolektor k nalezení. U vzduchu přitom stačí vystrčit 2 trubky z kotelny před dům, propojit "vrtuli" s "vnitřkem", k tomu nějaký kabel, a je hotovo.

Shrnutí: zemní práce na kolektoru může být někde skutečně problém, "vzduchovky" jdou do vedení 3:1.

5) životnost: Proti zemnímu kolektoru je úmrtnost vzduchu mnohem vyšší. Rozmary počasí dávají součástkám a celé venkovní jednotce dost zabrat. Vlhkost, mráz, sníh, letní pařáky, interval teplot -15 až +35 ( tj. rozsah 50°C ), to není zrovna stabilní pracovní prostředí. Venkovní jednotka může jen závidět skříni tepelného čerpadla země-voda, která je celoročně hýčkaná v suché vytápěné kotelně.

Shrnutí: "zemák" může i po 40 letech stále vypadat jako mladík v kondici. Zemáci dotahují na 3:2.

6) servis a spolehlivost: Základním rozdílem obou systémů je jímání tepla, odlišnost pochopí i člověk technickou múzou naprosto nepolíbený. Nesmrtelnou, nehybnou PE hadici zemního kolektoru, která bude předávat teplo ze země několika generacím Vaší rodiny, nahrazuje totiž u vzduchu poměrně složitá venkovní jednotka s ventilátorem, frekvenčním měničem, expanzními ventily, čtyřcestným ventilem pro odtávání, elektronikou pro řízení toho všeho... Stačí letmý pohled na vnitřnosti obou systémů, aby bylo jasné, že vzduchové tepelné čerpadlo je díky svému principu proti "zemáku" 5x složitější. I zde platí pravidlo "co tam není, nemůže se pokazit". Navíc je třeba počítat s tím, že servisák ( pokud to nebude zrovna originál Švéd z Kiruny ), nepřijede na opravu venkovní jednotky v dešti, mrazu, sněžení. Tohle počasí nemá rád ani mechanik, ani elektronika, takže mějte po ruce kvalitní záložní zdroj nebo teplé svetry min. na 1 týden.

Shrnutí: na vzduchovce budete vídat servisáka určitě častěji, než na zemáku. Zemáci dorovnávají na 3:3.

7) další plusy a mínusy: Protože na "zemáky" už jsem zápory vyčerpal, celé další povídání bude pouze o vzduchu. Pokud při zimní kalamitě vypadne dlouhodobě proud, je třeba z venkovní jednotky vypustit vodu. Jinak zamrzne a roztrhne se. Pokud Vám někdo doporučí nemrznoucí směs, zvažte to. Hustota této směsi v topení má za následek snížení výkonu a účinnosti tepelného čerpadla. Takže se sice nemusíte výpadku proudu obávat, zvýšená spotřeba Vás ale částečně připraví o efektivitu topení. Tento nešvar sice odstraňuje systém split (z venku až do kotelny vedou trubky nezamrzavého chladiva), ale ze zákona je nutná každoroční revize těsnosti chladivového okruhu. A revizák chlaďař nepracuje zadarmo.
Dalším problémem může být hlučnost, zvláště ve stísněné zástavbě. Kvůli prodejnosti se uvádí leccos, údaje z katalogů berte s rezervou, jednotná norma měření hluku neexistuje, kontrola uváděných hodnot už vůbec ne. A co si vlastně představit pod údajem např. 44dB? Benzínovou sekačku nebo manželčin fén? Porovnáváte jen bezrozměrná čísla. Ventilátor, proud vzduchu, frekvenční měnič a kompresor jsou součástky, které za provozu určitě každý nějak vnímá, pokud se zrovna neléčí na nedoslýchavost. Velmi pak záleží na kvalitě konstrukce tepelného čerpadla, jak výrazně tyto zvuky proniknou do okolí. Vybodněte se na prospekty, poslechněte si vybrané tepelko sami v provozu na nějaké zrealizované zakázce. Jedna minuta reálného poslechu je lepší než 100 hodin planých webových diskuzí. Chcete slyšet nejsilnější vzduch IVT AirX170? Máme ho na firmě vedle prodejny elektro, areál volně přístupný od 7 do 16 hodin.

Shrnutí: pokud máte pozemek pro realizaci zemního kolektoru (plochu Vám zdarma vypočteme) a vyšší cena není překážkou, jděte do "země". Pokud nic z toho není možné, zapomeňte na tento článek a jděte do "vzduchu". Snad jsem Vás tím od nich totálně neodradil :-) A označení skupiny země-voda za "zemáky" nemá žádný vztah ani odkaz na "zemáka" pana prezidenta.


2 ) Jaká značka?


Když už máte jasno ve volbě systému, čeká Vás druhý, neméně těžký úkol. Pokud má pořekadlo "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají" nějaký konkrétní původ, pravděpodobně vzniklo podle trhu tepelných čerpadel. Ze všech stran se valí desítky reklam všemožných značek, nemenší počet pompézních prohlášení Vás ujišťuje, že pokud si nevyberete právě to nebo ono zařízení, bude to největší chyba Vašeho života. Každé tepelné čerpadlo je pochopitelně vítězem nějakého testu a má nejvyšší topný faktor, kdeco je právě vyvinutou převratnou novinkou, předstihující konkurenci minimálně o 5 let. Chudák stavebník, ten aby se z toho zbláznil a začal raději uvažovat o ohništi uprostřed pokoje.
Který z těch desítek špičkových strojů vybrat? Pokud chcete slyšet, že to či ono je nejlepší, neuslyšíte to. Sám to nevím. Přesto je rada poměrně jednoduchá.
Nezkoumejte, zda značka skutečně vyhrála nějaký test v Grónsku nebo Patagonii a neupínejte se na to, že někdo uvedl do prospektu topný faktor o 3 desetiny vyšší (čisté svědomí prodejců o pravdivosti údajů abyste dnes velmi silnou lupou hledali ). Účinnost ≠ spolehlivost. O pár desetin vyšší topný faktor ve skutečnosti neznamená roční úsporu 5.000 Kč, ale pá stovek, pokud by se údaje skutečně zakládaly na pravdě.
Podle mého názoru je nejlepším testem a reklamou reference od souseda nebo známého, který už nějakou dobu takto funguje. Platí málo za elektřinu? Nemá s tepelkem problémy ani po 7 letech? Má rychlého a ochotného servisáka poblíž? Chci být spokojený jako on? Pak chci to samé. Samozřejmě hodnocení "ono to topí" není úplně ta nejodbornější recenze, ale spolu s bezporuchovým provozem a fakturou ČEZu může postačit, pokud víte, že si polovinu topné sezóny nepřitápí krbem.
Protože my našli tyto vlastnosti už od počátku u IVT, neměli jsem potřebu hledat dál již jednou nalezené. Ale stejně tak dobře může v jiném regionu fungovat jiná značka, se kterou my pouze nemáme osobní zkušenost.

O určité úrovni kvality napoví také už samotný vzhled tepelného čerpadla. Zařízení, které jako by právě vypadlo z klempířské dílny nebo z pořadu "Udělej si sám", popř. co vypadá jako řídící jednotka soustruhu z ČKD v roce 1970, nebude asi úplně nejpromyšlenější konstrukcí z vývojového střediska. Takže vybírejte už od počátku technologie, vypadající jako z 21.století.

Shrnutí: Pokud nejste limitovaní nejnižší cenou na trhu, vybírejte vždy kvalitnější značku se stabilní dlouholetou pozicí na trhu. Vyhněte se "zaručeným" novinkám, ať nejste za pokusné hlodavce nějakému "novátorovi", po kterém se za 2 roky slehne zem. Volte hlavně podle referencí a podle rozšířenosti v okolí, podle spokojenosti zákazníků po 5, 7 nebo dokonce 10-ti letech provozu. Ověřte si, zda po nahlášení poruchy nestačíte ani vypít kafe a už budete technikovi otevírat dveře, nebo se budete muset přihlásit do kroužku pletení, abyste na 2 týdny čekání obdařili rodinu teplými svetry.
Nové instalace se tváří všechny stejně, kvalitu prověří jedině čas, ne líbivá hesla !!

Budeme rádi, pokud se na nás obrátíte s nejasností, s dotazem. Zdarma poskytneme konzultaci u nás na firmě nebo u Vás doma či přímo na stavbě. Protože za dvě desetiletí už víme, co a jak funguje, vymyslíme pro Vás to nejlepší řešení.

Odkazy

www.cerpadla-ivt.cz - oficiální stránky dovozce švédských tepelných čerpadel IVT
www.abeceda-cerpadel.cz - velmi solidní informační web

Top